مبارزه با خشکیدگی درختان بلوط ایلام ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

ایلام - ایرنا - معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: احیا، توسعه و غنی سازی اراضی جنگلی بلوط استان که از خشکسالی ها و آفات آسیب دیده اند به بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

حجت اله فتحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای مبارزه با زوال و خشکیدگی درختان بلوط باید برنامه های مدونی همراه با تخصیص اعتبار اجرا شود که در استان ایلام با وجود کمبودهای اعتباری اما اقدامات موثر و پیشگیرانه ای انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه تمامی اقدامات صورت گرفته در استان از محل منابع داخلی انجام شده است، یادآور شد: از همان ابتدای شناسایی کانون های خشکیده بلوط اقدامات مختلف بیولوژیکی و تنش رطوبتی کوتاه مدت تا بلندمدتی در استان انجام گرفت و این روند همچنان تا پایان کامل خشکیدگی درختان بلوط در استان ادامه دارد.

وی گفت: شاخه زنی و قطع بافت های آسیب دیده ناشی از خشکیدگی یا بیماری های دیگری چون مخور و لورانتوس، خروج بافت های آسیب دیده از جنگل و معدوم سازی آنها، اقدام های پرورشی چون تولید نهال و بذرکاری و ایجاد سامانه های سطوح آبگیر باران از جمله فعالیت های مربوط به احیای درختان بلوط در استان ایلام است.

فتحی اظهار داشت: همچنین در کنار فعالیت های عملیاتی، تدوین پایان نامه های دانشجویی و طرح های مطالعاتی دانشگاهی در خصوص وضعیت درختان بلوط توسط مراکز پژوهشی و دانشگاهی در حال انجام است.

وی افزود: از مهمترین اقدامات مبارزه با زوال درختان بلوط به حفاظت از درختان سالم، آموزش، ترویج، تولید نهال و کشت در مناطق جنگلی و بذرگیری از پایه های مقاوم به خشکیدگی می توان اشاره کرد.

وی یادآور شد: برای ریشه کنی این مشکل در ناحیه رویشی زاگرس باید یک مرکز جامع پایش خشکیدگی تشکیل شود تا از طریق این مرکز هماهنگی در تبادل موضوعاتی چون پژوهش و تحقیقات دانشگاهی و علمی، پیگیری برای جذب اعتبارات، انجام فعالیت های عملیاتی موثر و دیگر موارد مفید در خصوص وضعیت درختان بلوط در استان های واقع در ناحیه رویشی زاگرس تسریع یابد.

به گزارش ایرنا، از همان سال ۸۷ که اولین نشانه های خشکسالی و زوال درختان بلوط مشاهده شد، تمام مناطق و جنگل های بلوط مورد پایش و بررسی محققان داخلی و خارجی و سازمان های بین المللی از جمله فائو قرار گرفت.

 در پایش های انجام گرفته و شناسایی کانون های درگیر خشکسالی با توجه به میزان آسیب دیدگی ها سطوح به چهار سطح صفر تا ۲۵ درصد، ۲۵ تا ۵۰ درصد، ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مشخص و سطح بندی شد.

۲۰ سایت مهم آسیب دیده از خشکیدگی درختان بلوط در استان ایلام شناسایی شد که از مهمترین این سایت ها می توان به مناطق جنگلی دالاب، سیاه پیر، کبیرکوه، بانکول و ارغوان اشاره کرد.

۵۰ درصد درختان بلوط استان ایلام درگیر زوال و خشکیدگی در سطوح مختلف شد و ۶۱ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد جنگل های بلوط استان دچار خشکیدگی و زوال ۷۵ درصد به بالا بودند.

منبع خبر: ایرنا 5 دی 1399. کد خبر: 84158830